טמסקל – אוהל אבנים חמות

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

הטמסקל הוא ריטואל אינדיאני קדום שמקורו ביבשת אמריקה, המתקיים בתוך מבנה טבעי עשוי מענפים וצורתו עגולה דמויי איגלו. יש לו שמות נוספים והוא נקרא גם סווט לודג' או טקס איניפי. 

המשתתפים נכנסים לטמסקל ויושבים מסביב לגומחה שנמצאת במרכז. אל הגומחה מובאות אבנים רותחות, שחוממו מראש במדורה חיצונית. מעל האבנים שופכים מים שהושרו לילה שלם עם צמחי מרפא. המגע של המים עם האבנים יוצרים אדים ארומתיים שעולים ומתפשטים בחלל, יוצרים אפקט הזעה של סאונה טבעית ומשמשים לריפוי. 

הטמסקל אמנם מתקיים בקבוצה אך המשתתפים משמשים כחברה בלבד והתהליך הוא אישי, בעיניים עצומות עם המיקוד הוא פנימה. שהגוף משוחרר הוא מנקה את הרעלים ואת כל מה שמיותר לקיומו, מזכך את האמת הפנימית ומחבר להוויה. 

לפי המסורת הטמסקל הוא הרחם של אמא אדמה והוא משמש בין היתר כטקס הוא הודייה לכל שפע שקיים בה בצורות שונות. הודייה לכל הכיוונים, לכל החיות, לאבנים, לצמחים, לכל הברואים לכל האלמנטים ולכל מה שקיים בטבע. הוא מלווה בהסברים, בשירה ,בתיפוף ובליווי של כלי הקשה. התוף מסמל את הלב, כלי ההקשה את השכל והשילוב בינהם המתרחש בטמסקל את האיזון.

לטמסקל השפעה בכל הרבדים:

ברובד הפיזי מתרחשת הזעה המסייעת לגוף בניקוי הרעלים החוצה דרך נקבוביות העור.  זוהי הזעה שונה מהזעה הרגילה ביום קיץ לוהט, אין לה ריח חזק, היא עמוקה ומתרחשת שהגוף פסיבי ולא אקטיבי. היא משפרת את הסרקולציה של הדם ושל כל נוזלי הגוף ומשפרת את החיוניות. חום הגוף שעולה עוזר נגד חיידקים ונגיפים ולכן מערכת החיסון הטבעית של הגוף מתחזקת. החום מקל על כאבי שרירים והפרקים ועוד מגוון רחב של תופעות. 

ברובד המנטלי החום "ממיס" את הקבעון ומפזר את הערפל המחשבתי. בבת אחת כל התרוצים וההסברים  נעלמים ומתקיים חיבור פנימי עמוק ביותר. זו הזדמנות להיפטר ממחשבות מיותרות ומדפוסי חשיבה ישנים שאינם רלוונטים יותר ולאמץ חשיבה בהירה יותר שמתאימה למיקום העכשווי בחיים. השירה והחום של האבנים החמות עוזרות להתעלות ולהיפתח לרעיונות חדשים.

ברובד הרגשי בזמן הטמסקל מתרחש מפגש עם רגשות אותנטיים שעולים מבלי לנסות להתחמק מהם או להדחיקם. הלמות התוף מתמזגות עם פעימות הלב, השהייה בעיניים עצומות בחושך ובחום מסייעים להפנות את המבט פנימה אל התחושות, שעוקפות את השכל וגורמות להרגיש את מה שעולה בלי פחד. מתחילה התקרבות והכרה אל מה שמסתתר בתוך חומות השיריון(שנבנו כהגנה במודע ובתת מודע) כדי לשרוד מתוך פחד להרגיש את האמת. (מניסיון אישי זה יכול לקדם כמה פגישות אצל הפסיכולוג.) 

ברובד הרוחני הטמסקל מרחיב את התודעה ומעמיק אותה. זו התודעת שגורמת לנו לראות תמונה רחבה יותר של המציאות ולא רק מנקודת מבט אחת. ברגע שמצליחים להתעלות על המציאות ולראות את אותו הדבר מזווית שונה ורחבה יותר, התודעה משתנה ומתפתחת. זהו אחד הכלים שמביאים שפע גדול והוא ללא ספק אחד המתנות של הטמסקל .

הטמסקל אורך כשעה ורבע ויש בו ארבע דלתות או סבבים. בתום כל סבב פותחים את הדלת ונכנס אוויר שעוזר לשוהים בתוכו להתאוורר קצת. בסיום הדלת הרביעית כל המשתתפים יוצאים החוצה כמו חדשים. ההתחדשות משולה ללידה מחדש. לכן כמו תינוקות שהרגע נולדו יש בחוץ מקום להשטף, להתלבש, להתחמם ולשבת מסביב המדורה לשתות תה צמחים וכיבוד קל. 

יש להגיע עם בגדים נוחים להזעה, בגדים יבשים להחלפה, מגבת ומים לשתייה.

 

הטמסקל מתקיים אחת לחודש  או במועדי חג ויש להזמין מקום מראש. 

מאמרים אחרונים בבלוג

מאיפה מתחילים

רבות מדובר ביתרונותיה של התזונה הטבעית ועד כמה היא חיונית לשמירת הבריאות אך רוב האנשים לא יודעים באמת מה זה אומר ואיך